Jaka proteza przy całkowitym braku zębów? Wybierz najlepszą protezę!

Jaka proteza przy całkowitym braku zębów? Wybierz najlepszą protezę!

Protezy zębowe stosowane w dentystyce mają za zadanie uzupełnić lub odbudować braki w uzębieniu. Mogą być one nieduże lub bardzo rozlegle. Do rzadkości nie należą sytuacje, kiedy pacjent nie ma już własnego uzębienia – na szczęście istnieje rozwiązanie w postaci odpowiednio dobranej protezy.

Wybór protezy zębowej – o czym pamiętać?

Stan uzębienia pogarsza się wraz z upływem czasu. Szacuje się, że ok. 30 proc. seniorów w Polsce cierpi z powodu całkowitego braku zębów. Bezzębie w równym stopniu dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Utrudnia ono codzienne funkcjonowanie i znacząco obniża jakość życia. Z tego też względu warto zdecydować się na założenie protezy zębowej. Jej wybór jest indywidualną sprawą, a na uwadze trzeba mieć rozmaite przesłanki takie jak np. rysy twarzy. Najlepsza proteza to oczywiście taka, która zapewnia efekt w możliwie jak największym stopniu zbliżony do naturalnych zębów. W przypadku bezzębia najlepiej sprawdzają się protezy stałe, niemniej stosowane są również ruchome protezy zębowe.

%IMG

Proteza przy całkowitym braku zębów – proteza akrylowa

Protezy akrylowe to zdecydowanie najchętniej stosowany rodzaj protez ruchomych. Ich popularność wynika głównie z tego, że są one tańsze od wielu innych rozwiązań, a to duży atut przemawiający na ich korzyść. Ogromną zaletą protezy akrylowej jest to, że bardzo dobrze przylega ona do jamy ustnej. Poza tym świetnie ona imituje naturalne zęby, co jest efektem walorów estetycznych, jakimi wyróżnia się materiał, z którego została ona wykonana. Decydując się na protezę akrylową, trzeba jednak liczyć się z tym, że przenosi ona siły żucia nie na kość, a na śluzówkę.  

Jaka proteza przy całkowitym braku zębów? Wybierz najlepszą protezę!

Proteza przy całkowitym braku zębów – overdenture

Kolejnym rodzajem ruchomych protez zębowych są protezy overdenture. Wykorzystują one implanty lub własne zęby pacjenta, niemniej w przypadku bezzębia w rachubę wchodzą rzecz jasna implanty. Jako że protezy zębowe overdenture nie są mocowane na stałe, nie ma problemu z wyjęciem takiej protezy z jamy ustnej, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba. Poza tym ma ona sporo innych zalet takich jak np. mniejsza traumatyzacja śluzówki, zahamowanie procesu resorpcji kości wyrostka zębodołowego czy skuteczniejsza retencja dzięki elementom precyzyjnym. Ponadto protezy overdenture prezentują się estetycznie, a ich naprawa jest dosyć prosta.

Proteza przy całkowitym braku zębów – All on 4 i All on 6

Protezy zębowe All on 4 i All on 6 bazują na implantach, które zostały wykonane z biokompatybilnych materiałów. Dzięki temu są one tolerowane przez organizm, a nie traktowane przez niego jak ciało obce. Te stałe protezy zębowe wyróżniają się licznymi atutami. Sprawiają one, że siły żucia są przenoszone na kość – czyli tak samo, jak w przypadku naturalnych zębów. To zapobiega zanikaniu tkanki kostnej. Omawiane protezy zębowe są również cenione za wygląd i efekt naturalnego uśmiechu. Są też trwałe – jeśli pacjent właściwie dba o higienę jamy ustnej, taka proteza jest w stanie przetrwać nawet parę lat.

Artykuł na pisany we współpracy z Lardent – Protezy zębowe Zielonki.

 

Podobne artykuły