Co jeść na diecie bezglutenowej?

Co jeść na diecie bezglutenowej?

Dieta bezglutenowa głównie dedykowana jest osobom chorującym na celiakię. To choroba trzewna, polegająca na zbyt wyraźnej odpowiedzi układu odpornościowego w skutek spożycia prolaminamów, czyli białek pochodzenia zbożowego. Jest ona zalecana na cały okres życia, nawet jeśli zostanie zdiagnozowana w wieku niemowlęcym. Po jakie zatem produkty sięgać mogą osoby nietolerujące glutenu, z alergią na gluten czy też zdiagnozowaną celiakią?

Produkty wskazane w trakcie diety bezglutenowej

Jeśli zastanawiamy się nad tym, co jeść na diecie bezglutenowej należy wyjść od podstawowej zasady jaką jest wykluczenie z wszystkich posiłków glutenu, czyli białka. Do produktów bezglutenowych zaliczyć można między innymi soję, kukurydzę, proso, ryż, ziemniaki, grykę, maniok, soczewicę, fasolę, sorgo, przeróżne owoce i warzywa, a także orzechy, ryby i mięsko. Ponadto osoby na diecie bezglutenowej bez obaw mogą spożywać naturalną kawę, herbatę oraz miód. W przypadku mięs i jego pochodnych trzeba być ostrożnym, gdyż zdarzają się wyroby, zawierające domieszkę glutenu. Przykładem może być kaszanka, pasztetowa czy salceson. Będąc na diecie bezglutenowej należy wyrobić w sobie nawyk czytania etykiet, gdyż w wielu produktach na pozór bezglutenowych może być ukryty gluten.

Najnowsze badania wskazują, że osoby chore na celiakię mogą spożywać owies w czystej postaci. Mimo to, trzeba być bardzo czujnym, gdyż bardzo często owies ulega zanieczyszczeniu pszenicą, żytem czy też jęczmieniem. Odbywa się to zwykle w czasie zbiorów, transportu, przechowywania czy przetwarzania. Bardzo ważne jest to, by producenci taką informację umieszczali na swych produktach. Zatem jeśli nie ma pewności co do pochodzenia danego owsa, należy traktować go jako produkt zakazany, by niepotrzebnie nie narazić się na gorsze samopoczucie i negatywne skutki płynące z spożycia glutenu.

Co jeść na diecie bezglutenowej?

Wskazania do diety bezglutenowej

Przed przejściem na dietę bezglutenową trzeba niezwłocznie skonsultować się z lekarzem i przejść przez odpowiednie badania, które potwierdzą konieczność przejścia na tą dietę czy też ewentualnie wykluczyć. Wszystkie badania w tym przypadku są wykonywane z krwi. Mowa tutaj o badaniach genetycznych, IgA całkowitym, przeciwciałach przeciw endomysium (skrót EMA) w klasie IgA lub IgG oraz przeciwciałach przeciw transglutaminazie tkankowej (Anty-tTG) w klasie IgA. Osoby chore na celiakię są posiadaczami specjalnego układu genów, oznaczanych HLA-DQ2/DQ8. Powyższym badaniom nie mogą poddać się dzieci poniżej trzeciego roku życia, pacjenci z niedoborem IgA oraz u tych osób, u których czas ekspozycji na gluten był zbyt krótkotrwały.

Symptomy wskazujące na występowanie nietolerancji na gluten

To, co może sygnalizować nietolerancję glutenu to nietolerancja laktozy, bóle brzucha, luźne stolce, wzdęcia, niepłodność męska, poronienia, martwe porody, zapalenie jelit, reumatoidalne zapalenie stawów, zespół Downa, zespół Turnera, próchnica, afty w jamie ustnej, choroby tarczycy, wątroby, cukrzyca typu pierwszego, zapalenie błony śluzowej żołądka, niedobór IgA, łysienie plackowate, rak jelita, zaburzenia pamięci, depresja, autyzm, nerwica, zapalenie naczyń, padaczka, niewystarczające wykształcenie szkliwa zębnego, zapalenie stawów, zespół nerczycowy czy też kłębuszkowe zapalenie nerek.   

 

Podobne artykuły