Na czym polega leczenie urazu stawu skokowego?

Na czym polega leczenie urazu stawu skokowego?

Skręcenie stawu skokowego (tzw. skręcenie kostki) to kontuzja, która może przydarzyć się każdemu. Do tego urazu może dojść podczas biegu, szybkiego chodu czy nawet zeskoku. Skręcenie kostki powstaje w wyniku nieprawidłowego ustawienia stopy względem podłoża. Jak, więc powinna przebiegać pierwsza pomoc przy skręceniu stawu skokowego? Na czym polega leczenie tego urazu? Dlaczego w przypadku skręcenia kostki wskazana jest wizyta u ortopedy?

Co warto wiedzieć na temat urazu stawu skokowego?

Do jednych z głównych przyczyn urazu stawu skokowego zalicza się intensywny wysiłek fizyczny, dlatego też na taką kontuzje narażeni są zwłaszcza sportowcy. Ale problem ten dotyczy także osób, które prowadzą siedzący tryb życia. Czasem, bowiem wystarczy wykonać jeden nieostrożny krok. Jak zatem należy zachować się, kiedy doświadczymy tego typu kontuzji? W przypadku skręcenia kostki pierwsza pomoc polega na zastosowaniu tak zwanej metody PRICE. Zgodnie z nią w pierwszej kolejności powinniśmy ochronić staw skokowy i zapewnić sobie odpowiedni odpoczynek. Ważne jest również wykonanie zimnego kompresu w celu schłodzenia stawu. Następnie należy wykonać ucisk oraz zadbać o to, aby kończyna została ułożona wysoko tak, aby staw skokowy znajdował się wyżej niż staw kolanowy. W przypadku skręcenia stawu skokowego niezwykle istotne jest również kontrolowanie obrzęku i poziomu bólu.

Na czym polega leczenie urazu stawu skokowego?

Skręcenie stawu skokowego - Kiedy należy udać się do ortopedy? Jak wygląda taka wizyta? Jakie leczenie może zalecić nam lekarz?

Pamiętajmy o tym, że w przypadku skręcenia stawu skokowego szybka interwencja polegająca na wizycie u prywatnego ortopedy może nam naprawdę bardzo pomóc. Taka wizyta ma, bowiem na celu wykluczenie złamania oraz ustalenie metod leczenia. Należy, bowiem zaznaczyć, że brak odpowiedniego leczenia tego typu urazu może mieć poważne konsekwencje. W przypadku nieskutecznego leczenia pacjent może odczuwać w przyszłości chroniczny ból, a także doświadczyć zmniejszenia zakresu ruchu. Podczas wizyty lekarz dokona wywiadu i przeprowadzi badanie przedmiotowe. Leczenie skręcenia stawu skokowego uzależnione jest od stopnia kontuzji. Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje skręceń kostki. W przypadku tego urazu może dojść do skręcenia I, II lub III stopnia. W celu oceny stopnia skręcenia ortopeda oprócz badania fizykalnego przeprowadza również badanie USG. Niekiedy konieczne staje się także wykonanie rezonansu magnetycznego. Wśród metod leczenia, jakie mogą być stosowane przy skręceniu stawu skokowego wyróżniamy: krioterapię, unieruchomienie stawu w ortezie, rehabilitację funkcjonalną, zastosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych czy też miejscową terapię objawową polegająca na używaniu maści i żeli, które poprawiają ukrwienie i redukują opuchliznę. Operacje przeprowadza się natomiast tylko przy bardzo poważnych pęknięciach. W przypadku urazu stawu skokowego należy mieć, zatem na uwadze, że prywatna wizyta u doświadczonego specjalisty to szybkie wdrożenie prawidłowego leczenia, które jest dla nas naprawdę ważne.

Partnerem artykułu jest ortopeda Kraków – Ortopedakrakow.com

Podobne artykuły